بهداشت، ایمنی و محیط زیست

افزایش آلودگی های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان

 

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: درحال حاضر میزان آلودگی زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان حدود 1/3 درصد است که بیش از حد متوسط بین المللی است.

به گزارش شانا، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارش تازه خود با بررسی تهدیدات موجود برای محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان تصریح کرد: فعالیت های استخراج منابع نفتی، نشت نفت، تردد نفتکش ها و شناورها، رهاکردن آب تراز کشتی ها و ورود زباله و فاضلاب، از مهم ترین منابع آلاینده این منطقه دریایی است.

براساس اعلام منابع رسمی، آلودگی خلیج فارس و دریای عمان به حد خطرناک رسیده است و میزان این آلودگی، 47 برابر حد متوسط بین المللی است از سوی دیگر، همکاری نکردن کشورهای حاشیه خلیج فارسی با کنوانسیون های زیست محیطی، این آلودگی را به طور روز افزون گسترش می دهد.

براساس آمار ارائه شده، خلیج فارس بر اثر ورود آلاینده ها از کشتی های نفتی و تجاری و مقادیر زیادی آلاینده جنگی و فاضلاب، یکی از آلوده ترین مناطق دریایی جهان است.

این آلودگی ها موجب شده است که سازمان بین المللی و دریانوردی این منطقه را به عنوان منطقه ویژه دریایی عنوان کند.

براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درحال حاضر حدود 90 درصد صادرات نفت و فرآورده های نفتی خلیج فارس به وسیله نفتکش های دنیا از تنگه هرمز صورت می گیرد و سالیانه حدود 40 هزار شناور از این تنگه عبور می کند.

در ادامه این گزارش تأکید شده است: آلودگی های نفتی منابع ساحلی و تخلیه آب های تراز کشتی ها، اکوسیستم و زیستگاه حیات خلیج فارس را در معرض خطرات جدی قرارداده است.

این گزارش می افزاید: خلیج فارس از دریاهای نیمه بسته ای است که فقط از طریق تنگه هرمز به آب های آزاد راه دارد. بیش از 20 درصد ذخایر نفتی جهان از طریق این تنگه منتقل می شود و اگر آلودگی به خلیج فارس وارد شود، به دلیل دوره طولانی و 5 ساله چرخش آب در این منطقه و تبخیر زیاد، ماندگاری زیادی دارد.

مرکز پژوهش های مجلس استانداردسازی عملیات کشتی ها، تدوین آیین نامه ها و قوانین مورد نیاز، بازرسی زیست محیطی کشتی ها، اقدام سریع و هماهنگ کشورهای منطقه در پاکسازی محیط زیست، مدیریت یکپارجه مناطق ساحلی، ارائه طرح ساماندهی مناطق ساحلی و وجود قوانین و مقررات مناسب را از راه های مقابله با آلودگی های زیست محیطی خلیج فارس و دریای عمان عنوان کرده است.

 .............................................................................

منبع: شانا

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱ مهر۱۳۸۷ساعت 13:21  توسط گروه ایمنی ، بهداشت و محیط زیست  |